Opis stanowisk

Stanowiska i zarobki na platformie wiertniczej

Lista stanowisk oraz krótki opis. Do tego podane również orientacyjne, roczne wynagrodzenie w funtach brytyjskich.

Mud Engineer - £50 000 - odpowiedzialny jest za płyny używane podczas wiercenia. Zna się na procedurach wiercenia i posiada wykształcenie chemiczne.

Operator platformy (Offshore Installation Manager)- £70 000 - nadzoruje bieżącą działalność na platformie. Przygotowuje harmonogram pracy, sprawdza czy nie trzeba dokonać napraw, nadzoruje członków załogi podczas wiercenia. Jest w stałym kontakcie z przełożonymi i informuje ich o wynikach działania platformy.

Company Men - £90 000 - jest przedstawicielem zarządu kompanii naftowej. Nadzoruje interesy koncernu i pomaga w realizowaniu strategii wiercenia.

Wiertacz (Driller) - £50 000 - bardzo odpowiedzialne stanowisko. Nadzoruje co się dzieje na i pod pokładem platformy. Operuje urządzeniami kontrolującymi wiertło, które drąży studnie. Jest to główne zadanie platformy więc uważany jest za najważniejszą osobę w załodze.

Asystent wiertacza (Assistant Driller) - £42 000 - ma wiele zadań do wykonania w zależności od tego, co się dzieje podczas wiercenia. Sprawuje nadzór nad Derrickman'ami i Roughneck'ami.

Roughneck - £28 000 - odpowiedzialny za funkcjonowanie maszyn i urządzeń na pokładzie wiertniczym. Jest członkiem trzyosobowego zespołu.

Subsea Engineer - £50 000 - nadzoruje jednostkę Blow Out Preventer (BOP) i system kompensacji ruchu platformy.

Assistant Subsea Engineer - £40 000 - na to stanowisko może awansować Roughneck. Jest bardziej przydatny, jeśli pochodzi z działu mechanicznego.

Roustabout - £25 000 - nawiguje dźwig podczas przemieszczania się ładunku nad pokładem. Dostarcza konkretne urządzenia na pokład wiertniczy w razie potrzeb.

Radio Operator - £30 000 - jest odpowiedzialny za system łączności pokładowej, logistykę śmigłowców, przygotowanie listy personelu, szalupy ratunkowe i listy zbiórek alarmowych. Często wykonuje prace administracyjne.
Ze względu na wprowadzenie nowoczesnych systemów radiokomunikacji musi posiadać doskonałe umiejętności w zakresie obsługi komputera. Biura Radio Operatora jest centralnym punktem komunikacyjnym na platformie.

Elektryk (Electrician) - £40 000 - montaż, konserwacja, naprawa instalacji elektrycznych na platformie, od żarówek po najbardziej skomplikowane.

Spawacz (Welder) - £35 000 - dokonywanie napraw spawalniczych, łączenie (lub przecinanie) elementów stalowych.

Maintenance Supervisor - £50 000 - kontroluje wszystkie prace konserwacyjne włączając w to te elektryczne i mechaniczne.

Maintenance Foreman - £28 000 - odpowiada za prace konserwacyjne wykonywane przez Maintenance Roustabout'ów.

Konserwator, Malarz (Maintenance Roustabout) - £25 000 - ogólna konserwacja platformy, utrzymanie na niej czystości i wykonywanie zaplanowanych prac malarskich.

Operator dźwigu (Crane Operator) - £38 000 - odpowiedzialny na załadunek i rozładunek towarów. Sprawuje nadzór na asystentami i Roustabout'ami.

Asystent operatora dźwigu (Assistant Crane Operator) - £28 000 - to doświadczony Roustabout, który przygotowuje się do operowania dźwigiem. Najczęściej on awansuje, gdy zwolni się miejsce operatora dźwigu.

Mechanik (Mechanic) - £40 000 - zajmuje się obsługą oraz naprawą maszyn i urządzeń pokładowych włączając w to urządzenia wiertnicze.

Camp Boss - £30 000 - odpowiedzialny za dział cateringu. Ma pod kontrolą kucharzy, stewardów, stewardessy itp.

Szef kuchni (Chef) - £27 000 - nadzoruje funkcjonowanie kuchni, zajmuje się zamawianiem i przyjmowaniem towarów spożywczych, sprawdza ich ilość i jakość.

Piekarz (Night Cook/Baker) - £25 000 - tworzy wypieki. Pracuje głównie w nocy.

Stewardzi - pomoc kuchenna, utrzymywanie kabin w czystości, robienie prania, itp.